Neviditelná kniha: Neklidný Tauril vyjde v roce 2017!
První příručka nového oficiálního světa pro Dračí doupě, který byl ohlášen v roce 2015 pod pracovním názvem Tauril, je před dokončením. Finální název světa je Neviditelná kniha. Příručka, která se zaměří na kontinent Tauril, respektive jeho jižní část, se pak bude jmenovat Neviditelná kniha: Neklidný Tauril.

Co můžeme už teď prozradit o světě:

Hlavní autorský tým: Martina Magdová, Vojtěch Přibyl, Julius Karajos

Proč název univerza Neviditelná kniha: to se dočtete v knížce, nechte se překvapit. ;)

Co je nosnou myšlenkou projektu: vytvořit fantasy prostředí, ve kterém je kladen důraz na morální dilemata, emoce, vztahy, silné příběhy, nečekané zvraty a prostor k zamyšlení, ale zároveň aby se dal hrát i "klasickým" způsobem, ve kterém jde hlavně o akci, dobývání slávy a hledání pokladů.

Čím se bude svět lišit od klasičtějších fantasy světů:

 • S magií a zázraky je tu zacházeno střídmě, dlouhověkost je neznámá, tedy všechny inteligentní "humanoidní" rasy mají stejnou délku života. Můžete si tam dlouhověkou rasu nebo anomálně dlouhověké lidi dodat, pokud jste na tento prvek zvyklí.
 • Elfové, trpaslíci, půlčíci atd. jsou tu vnímáni velmi "lidsky", jsou bráni jako exotické lidské národy či rasy pozměněné magií, ale stále součástí druhu Homo sapiens.
 • Mytologie se objede bez slova "bůh". Legendy mluví o mocných prastarých bytostech, ale není prokázáno, jestli existují.
 • Některá další oblíbená fantasy témata, jako například prastaré civilizace a jejich zbytky, nebo inteligentní draci manipulující s národy, jsou tady upozaděna. Prostředí se hlavně soustředí na příběhy běžných smrtelníků.
 • Kouzlit umí teoreticky každý, jen prakticky se to většině lidí nevyplatí studovat, protože by to byla příliš velká námaha vůči velikosti talentu a časovým možnostem. Ale když se někdo hodně snaží, je schopen ve vypjatých situacích zakouzlit i něco, co by normálně nezvládl. Celkově magie je vysvětlená tak, aby to dobře podporovalo multiclassing.
 • Hobiti jsou nazýváni "půlčíci" (kvůli copyrightu) a krollové mají alternativní název "orkové".

Jak bude strukturována příručka:

 • Na začátku příručky najdete obecné informace o světě. Dále pak popisujeme vybrané oblasti jižního Taurilu, najdete u nich i cizí postavy a náměty na zápletky. Tři lokality: ostrov Thuren, město Kalus a divočina Agol Zar, jsou popsané tak podrobně, že je můžete rovnou vzít a s minimem další přípravy v nich začít hrát.
 • Tauril byl původně zamýšlen jako série malých modulů napojitelných do kteréhokoli fantasy světa, a i když v této příručce dostaly všechny tyto moduly zastřešení vložením do světa Neviditelné knihy, stále jsme se je snažili psát tak, aby se kterýkoli dílek dal z Neviditelné knihy bez větších problémů vybrat a vsadit do vašeho světa. Proto tu najdete mnoho univerzálně použitelných pomůcek, jako jsou náhodné tabulky vesnic, osob a událostí, nebo mapy měst a nebezpečných míst.
 • V příručce nenajdete aplikaci pravidel Dračího doupěte ani jiného systému, protože to už by se tam nevešlo. Aplikace budou vyvěšeny na našich stránkách jako PDF soubory. Je v plánu minimálně aplikace pro DrD 1.6 a DrD II, ale rádi podpoříme aplikace pro další systémy.

Co by bylo ještě dobré říct:

 • Nesnažíme se být za každou cenu všude originální, některé věci tam jsou prostě proto, že je lidi chtějí hrát, je to zjištěno i z playtestů.
 • Nepřijdete o některé oblíbené fantasy prvky, jako draci, chapadlovité potvory, krysolidi v kanálech apod., ale v něčem můžou fungovat jinak, než jste zvyklí z jiných světů.
 • Občas se snažíme dělat ústupky požadavkům hráčů, ale ne vždy a všude. Některé pasáže knihy silně odrážejí styl, kterým baví hrát nás. Myslíme, že kočkopes, který se snaží zavděčit všem a není v něm autorova osobitost, by se vám ani nelíbil.
 • Rádi bychom rozvíjeli příručku pravidelnými PDF doplňky s konkrétními dobrodružstvími. Vše bude záviset na vašem zájmu a podpoře.

Kde se dozvíte víc:

Na tomto webu se budou objevovat pouze velké várky novinek. Pokud chcete sledovat informace o Neviditelné knize pravidelně, připojte se k ní na Facebooku nebo sledujte diskusi na RPG Fóru.